
W sektorze budowlanym zadaniem inżyniera usług budowlanych jest projektowanie oraz nadzorowanie instalacji i konserwacji podstawowych usług, takich jak gaz, energia elektryczna, woda, ogrzewanie i oświetlenie, a także wielu innych. Pomagają one uczynić budynki wygodnymi i zdrowymi miejscami do życia i pracy. Usługi budowlane są częścią sektora, w którym działa ponad 51 tys. przedsiębiorstw, a zatrudnienie stanowi 2-3% PKB.
Australia
Odpowiedzialne za to są: Stowarzyszenie Australijskiego Stowarzyszenia Kontrahentów Klimatyzacyjnych i Mechanicznych (AMCA), Australijski Instytut Chłodzenia, Klimatyzacji i Ogrzewania (AIRAH) oraz CIBSE.
Azja
Azjatyckie architektoniczne sterowanie temperaturą ma inne priorytety niż metody europejskie. Na przykład ogrzewanie azjatyckie tradycyjnie koncentruje się na utrzymywaniu temperatury obiektów takich jak podłoga lub meble takie jak stoły Kotatsu oraz na bezpośrednim ogrzewaniu ludzi, w przeciwieństwie do tego, co zachodnie koncentruje się we współczesnych czasach na projektowaniu systemów powietrznych.
Filipiny
Filipińskie Towarzystwo Inżynierów Wentylacji, Klimatyzacji i Chłodzenia (PSVARE) oraz Filipińskie Towarzystwo Inżynierów Mechanicznych (PSME) wspólnie z Filipińskim Towarzystwem Inżynierów Mechanicznych (PSME) zarządzają kodeksami i normami HVAC/MVAC (MVAC oznacza „wentylację mechaniczną i klimatyzację”) na Filipinach.
Indie
Indian Society of Heating, Refrigerating and Air Conditioning Engineers (ISHRAE) zostało założone w celu promowania przemysłu HVAC w Indiach. ISHRAE jest jednostką stowarzyszoną ASHRAE. Firma ISHRAE rozpoczęła działalność w Delhi w 1981 r., a w Bangalore w 1989 r. rozpoczął się jej rozdział. W latach 1989-1993 rozdziały ISHRAE powstawały we wszystkich głównych miastach Indii, a także na Bliskim Wschodzie.
Grzejniki są to wymienniki ciepła wykorzystywane do przekazywania energii cieplnej z jednego medium do drugiego w celu chłodzenia i ogrzewania. Większość grzejników jest przystosowana do pracy w samochodach, budynkach i elektronice. Grzejnik jest zawsze źródłem ciepła dla otoczenia, chociaż może to służyć zarówno do ogrzewania tego środowiska, jak i do chłodzenia dostarczanego do niego płynu lub chłodziwa, jak w przypadku chłodzenia silnika. Pomimo nazwy, większość grzejników przenosi większość ciepła poprzez konwekcję zamiast promieniowania termicznego. Grzejniki statków kosmicznych muszą koniecznie wykorzystywać promieniowanie wyłącznie do odrzucania ciepła.
Hipokaust rzymski, to wczesny przykład grzejnika do ogrzewania pomieszczeń w budynku. Grzejnik został wynaleziony w latach 1855-1857 przez urodzonego w Petersburgu rosyjskiego biznesmena z Prusów Franza San Galli.
Promieniowanie i konwekcja w Grzejnikach CO np w Warszawie
Przenoszenie ciepła z grzejnika odbywa się za pomocą wszystkich typowych mechanizmów: promieniowania termicznego, konwekcji do przepływającego powietrza lub cieczy oraz przewodzenia do powietrza lub cieczy. Grzejnik może nawet przenosić ciepło poprzez zmianę fazy, na przykład suszenie pary skarpetek. W praktyce termin „grzejnik” odnosi się do każdego z szeregu urządzeń, w których ciecz przepływa przez odsłonięte rury (często z żebrami lub innymi środkami zwiększającymi powierzchnię). Termin „grzejnik” odnosi się do klasy urządzeń, w których źródło ciepła nie jest bezpośrednio wystawione.