
Śrutowanie ścierne jest działaniem siły napędzającej strumień materiału ściernego o powierzchnię pod wysokim ciśnieniem w celu wygładzenia szorstkiej powierzchni, zagęszczenia gładkiej powierzchni, ukształtowania powierzchni lub usunięcia zanieczyszczeń powierzchniowych. Do napędzania ścierniwa używa się cieczy pod ciśnieniem, zazwyczaj sprężonego powietrza lub koła odśrodkowego (często nazywanego środkiem czyszczącym). Pierwszy proces obróbki ściernej został opatentowany przez Benjamin Chew Tilghman 18 października 1870 roku.
Sposoby przeprowadzania piaskowania
Istnieje kilka wariantów procesu przy użyciu różnych mediów; niektóre z nich są bardzo ścierne, podczas gdy inne są łagodniejsze. Do najbardziej ściernych należą: śrutowanie (za pomocą śrutu metalowego) i piaskowanie (piasek). W wariantach umiarkowanie ściernych można wyróżnić między innymi strumieniowanie koralikami szklanymi (z kulkami szklanymi) i ścierniwem z rozdrobnionego tworzywa sztucznego lub łupin orzechów włoskich i korków (należy zauważyć, że niektóre z tych substancji mogą powodować szok anafilaktyczny zarówno dla osób obsługujących, jak i przechodniów).
Wersja łagodna to sodowa (z sodą do pieczenia). Istnieje kilka wariantów procesu przy użyciu różnych mediów; niektóre z nich są bardzo ścierne, podczas gdy inne są łagodniejsze. Do najbardziej ściernych należą: śrutowanie (za pomocą śrutu metalowego) i piaskowanie (piasek). W wariantach umiarkowanie ściernych można wyróżnić między innymi strumieniowanie koralikami szklanymi (z kulkami szklanymi) i ścierniwem z rozdrobnionego tworzywa sztucznego lub łupin orzechów włoskich i korków (należy zauważyć, że niektóre z tych substancji mogą powodować szok anafilaktyczny zarówno dla osób obsługujących, jak i przechodniów).
Wersja łagodna to sodowa (z sodą do pieczenia). Ponadto istnieją również alternatywy, które są ledwie ścierne lub nieścieralne, takie jak śrutowanie lodem i wydmuchiwanie suchego lodu. Jednym z pierwszych pionierów procesu mokrej obróbki ścierniwa (wapourmatyzacji) był Norman Ashworth, który uznał zalety zastosowania mokrej obróbki za mocną alternatywę dla piaskowania krzemionką – co jest zakazane w wielu krajach. Otwarta obróbka strumieniowo-ścierna z użyciem innych środków ściernych, które nie wytwarzają niebezpiecznego pyłu, jest powszechnie akceptowana jako standard branżowy. Rope Serwis Białystok: https://ropeserwis.pl/oferta/malowanie-natryskowe/prace-antykorozyjne/.
Materiały wykorzystywane do piaskowania
Do wspólnych cech należą: możliwość stosowania bardzo drobnych lub gruboziarnistych mediów o gęstości od plastiku do stali, możliwość użycia gorącej wody i mydła w celu równoczesnego odtłuszczania i czyszczenia, usuwanie kurzu – materiały krzemionkowe mogą być używane bez obaw, materiały niebezpieczne lub odpady mogą być usuwane bez zagrożenia – np. usuwanie azbestu, radioaktywnych lub innych trujących produktów z komponentów i struktur prowadzących do skutecznego odkażania.Proces jest dostępny we wszystkich konwencjonalnych formatach, w tym w szafach ręcznych, kabinach, automatycznych maszynach produkcyjnych i przenośnych urządzeniach do czyszczenia strumieniowego z całkowitymi stratami.
Piaskowanie – koszt usługi
Prędkości obróbki nie są na ogół tak szybkie, jak w przypadku konwencjonalnej obróbki strumieniowo-ściernej na sucho, przy użyciu ścierniwa o takiej samej wielkości i rodzaju materiału. Jednak obecność wody pomiędzy medium a obrabianym podłożem tworzy poduszkę smarującą, która chroni zarówno podłoże, jak i powierzchnię przed nadmiernym uszkodzeniem. Ma to podwójną zaletę: obniża szybkość rozkładu mediów i zapobiega impregnacji obcych materiałów na powierzchni.
Powierzchnie po obróbce strumieniowo-ściernej na mokro są więc bardzo czyste, nie występują zanieczyszczenia wtórne z mediów lub z poprzednich procesów strumieniowania, nie dochodzi do statycznego przylegania pyłu do oczyszczonej powierzchni. Stosowanie czyszczenia strumieniowego na mokro lub na sucho nie ma wpływu na późniejsze operacje powlekania lub klejenia, ponieważ osiągnięty poziom czystości jest identyczny. Jednak obróbka strumieniowo-ścierna na mokro stali miękkiej powoduje natychmiastową lub „błyskawiczną” korozję śrutowanego podłoża ze względu na obecność wody. Brak powtórnego zanieczyszczenia powierzchni pozwala również na wykorzystanie jednego urządzenia do wielu operacji strumieniowania – np. stal nierdzewna i stal węglowa (miękka) mogą być bez problemu przetwarzane w tym samym sprzęcie przy użyciu tych samych mediów