Zakupy jednym osobom kojarzą się bardzo dobrze, gdyż dają im dużo radości i zazwyczaj są to ludzie, którzy posiadają stały dochód znacznie powyżej średniej krajowej. Cieszy ich to, że w domu zawsze jest coś nowego, co bardzo często na początku uszczęśliwia a potem już nie koniecznie. Lecz kto by się tym przejmował skoro w portfelu zostały jeszcze pieniądze. Najwyżej niepotrzebna rzecz zostanie odłożona na półkę a nadmiar zakupionej żywności wyrzucony.
Innym osobom zakupy nie sprawiają już tyle frajdy, bo są to ludzie, którzy liczą się z każdym groszem i oglądają go dziesięć razy zanim wydadzą, bo ich zarobki są czasem grubo poniżej średniej krajowej a zakupy są koniecznością, bo trzeba coś jeść i mieć w co się ubrać. I ci ludzie nie kupują zbędnych rzeczy i nie marnują żywności, bo w domu zjadane jest wszystko co do ostatniego okruszka.
Są również i tacy ludzie, o których nie można powiedzieć, że brak im funduszu na przykład na życie, czy na inne co dzienne zakupy a mimo to żyją oszczędnie niczego nie marnując. Nie kupują dużo a wyłącznie tylko to niezbędne i niczego starają się nie marnować. Takie osoby nazywamy minimalistami z wyboru, bo mogą mieć więcej a nie chcą.
Minimalizm w zakupach
Minimalizm w zakupach, to rozsądek, umiejętność dysponowania własnymi ciężko zarobionymi pieniędzmi i jednocześnie postępowanie humanitarne, kiedy to nie marnuje się żywności, z braku której każdego dnia umiera wielu ludzi na świecie.
Do sklepu chodzić musimy wszyscy, choć w dzisiejszych czasach zakupy też same mogą przyjechać do nas jeżeli zamówimy je online, to wówczas dostarczone nam zostaną przez kuriera pod same drzwi. Lecz zdecydowana większość konsumentów robi osobiście zakupy co dziennie lub cyklicznie. Coraz więcej osób wybiera system zakupowy tygodniowy i w związku z tym raz w tygodniu udaje się na duże zakupy a są i takie osoby, które wychodzą do sklepu raz na dwa tygodnie a w między czasie wyjadają wszystko, co zalega w domu. I z zawartości szafek, lodówek, zamrażalek i spiżarek przygotowywane są posiłki. I tym sposobem nic nie ulega zepsuciu i niczego nie trzeba wyrzucać a kasa, którą przyszłoby wydać na okazjonalne zakupy pozostaje w portfelu. Okazjonalnie dlatego, bo przy zwykłych zakupach niemalże zawsze trafi nam się jakaś okazja, jakaś promocja i niemalże zawsze skusimy się na dodatkowy zakup lub nawet zakupy. I okazuje się, że poszliśmy do sklepu tylko po chleb i ser a wychodzimy ze sklepu z siatką pełną zakupów tak zwanych okazjonalnych. I dopiero w domu orientujemy się że takie same produkty mamy w swoich szafkach już od dawna, albo że czegoś nie lubimy i wtedy dopada nas kac moralny, że nie zdołaliśmy się powstrzymać a zwrotów żywności nie ma i pieniędzy w naszym portfelu też nie ma.
Minimalizm jest super
Minimalizm zawsze jest super, bo zmniejszając jedno zyskujemy drugie. Dla minimalisty kupowanie na przykład ubrań ma sens wyłącznie użytkowy. Kupowane są nowe rzeczy, gdy stare są zniszczone lub za małe, czy za duże. Nie ma gromadzenia ubrań, które zakłada się raz do roku, albo i to nie. Przy małej ilości garderoby zawsze wiadomo co na siebie włożyć, co nie zdarza się przy szafie wypełnionej po brzegi.
Minimalizm wśród sprzętów domowych daje nam swobodę i szybką możliwość wyboru niezbędnego sprzętu, bo tylko takie mamy według filozofii minimalistycznej. I to również jest super, bo jest z pożytkiem dla człowieka nieustannie osaczonego przez milion rzeczy, które w 80 % są mu zbędne.
Minimalizm w lodówce skłania do wykorzystywania resztek i komponowania zdrowych domowych posiłków oszczędzając przy tym nasze pieniądze. I czy to także nie jest super?
Konsumpcjonizm
Zachłanność kupowania sprawią, że żyjemy w zagraconym świecie i popadamy w coraz większe uzależnienie od zakupów, co nie jest dla nas ani zdrowe ani korzystne finansowo, bo zakupione rzeczy trudno jest potem sprzedać a nawet, gdy to się uda, to tracimy co najmniej połowę zainwestowanych pieniędzy.
W dzisiejszym świecie ograniczenie konsumpcjonizmu, to jedna z pierwszych rzeczy, którą trzeba wprowadzić w życie, aby móc spokojnie żyć. Poprzez ograniczenie zakupów uporządkujemy przestrzeń wokół siebie, skupimy się na czymś ważniejszym niż zakupy i wprowadzimy spokój i harmonię w swoje życie.
Do prowadzenia konsumpcyjnego stylu życia zachęcają nas wszechobecne reklamy w mediach, jak i reklamy i promocje sklepowe. Taka jest dźwignia handlu, która oparta jest na reklamie, bo dobrze zareklamowany produkt sam się sprzeda i przyniesie zysk producentowi oraz pośrednikom w sprzedaży, lecz nie nam konsumentom skuszonym na coś, co jest nam do życia zbędne a zostało przez nas na wskutek dobrej reklamy kupione. I dlatego, aby nie wyczyścić swojego konta, albo nawet popaść w długi należałoby z rezerwą podchodzić do wszelkich reklam, okazji i promocji.