Kefir jest produktem uzyskiwanym z fermentowanego mleka przy udziale bakterii probiotycznych i drożdży bogatych w liczne składniki odżywcze, takie jak wapń, witamina A czy biotyna. Sukces kefiru, oprócz tego, że można go pić na wiele sposobów (z owocami, zbożami), polega na jego wartości jako żywności probiotycznej i zdolności do poprawy zdrowia.
Osiem powodów, dla których warto pić kefir.
Jest wiele powodów, dla których kefir wzbudza namiętności, pomimo swojego specyficznego smaku.
1. Dzięki swoim właściwościom probiotycznym wspomaga trawienie i prawidłowe wchłanianie składników odżywczych, a także zapobiega rozwojowi szkodliwych bakterii, takich jak pałeczka okrężnicy.
2. Ze względu na wysoką zawartość witamin jest przeciwutleniaczem i wspomaga układ odpornościowy.
3. Wpływa korzystnie na równowagę poziomu glukozy i lipidów we krwi.
4. Może stanowić wsparcie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego czy choroba Leśniowskiego-Crohna.
5. Wspomaga odbudowę flory jelitowej utraconej w wyniku niektórych chorób lub długotrwałego przyjmowania antybiotyków.
6. Dzięki zawartości wapnia, fosforu, witaminy D i związków bioaktywnych, które ułatwiają ich wchłanianie, pomaga powstrzymać zwyrodnienie kości.
7. Zapobiega problemom skórnym, takim jak trądzik czy egzema, które mogą wystąpić w wyniku problemów jelitowych.
8. Może pomóc w zmniejszeniu objawów nietolerancji laktozy, ponieważ ułatwia rozkład tej cząsteczki i sprawia, że jest ona bardziej strawna.
Przeciwwskazania.
W przeciwieństwie do wielu zalet tego naturalnego probiotycznego pożywienia należy pamiętać, że każdy powinien skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.
1. Osoby z nietolerancją laktozy powinny wprowadzać ją do diety stopniowo i spożywać z umiarem.
2. U osób z immunosupresją, ze względu na duże obciążenie bakteryjne, kefir może być szkodliwy.
3. W przypadku problemów jelitowych, w zależności od ich pochodzenia i nasilenia.
Chociaż kefir może przynieść im korzyści, tylko specjalista będzie w stanie określić przyczynę problemu zdrowotnego i zdecydować, czy jest on wskazany w danym przypadku.