Dziś cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób i na dodatek jedna z chorób, które najczęściej prowadzą do śmierci. Choć istnieje cukrzyca typu 1, to jednak ta typu 2 jest najbardziej rozpowszechniona i ponad 90% chorych, to właśnie ludzie z cukrzycą typu 2. Z każdym rokiem wzrasta też liczba chorych na cukrzycę, do czego przyczyniamy się my sami i dziś takich wzrost odnotowuje się we wszystkich grupach wiekowych. To, że chorujemy na cukrzyce i musimy ją leczyć do końca życia jest w zdecydowanej większości naszą winą, gdyż nie dbamy o zdrową dietę, nie dbamy o sprawność fizyczną, doprowadzamy nasze ciało do otyłości, nie walczymy z wszechobecnym stresem, jak również zbyt późno reagujemy na swoje złe samopoczucie i zbyt późno zgłaszamy się do lekarza.
Czym jest cukrzyca?
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która charakteryzuje się hiperglikemią i zawsze jest defektem w działaniu trzustki, która wydziela insulinę. Hiperglikemia prowadzi do zaburzeń i niewydolności i uszkodzenia wielu narządów w ciele człowieka a zwłaszcza serca, trzustki, nerek i nerwów obwodowych. Prawidłowe stężenie glukozy w osoczu krwi na czczo powinno oscylować w granicach od 70 – 99mg/dl. (3.9 – 5,5 mol/l).
Każdy rodzaj cukrzycy należy leczyć i przy każdym rodzaju cukrzycy trzeba stosować dietę i zrzucić zbędne kilogramy, jeżeli takowe są. Zachowanie odpowiedniego sposobu odżywiania zapobiega cukrzycy, jak i pomaga leczyć cukrzycę już istniejącą.
Wobec tego, w jaki sposób mamy się odżywiać, aby dietą leczyć cukrzycę?
– Trzeba rozpocząć od częstotliwości posiłków, których powinno być od 3 do 5 dziennie i nie powinny być zbyt obfite.
– Druga zasada dotyczy regularności posiłków.
– Wskazane jest również nie popijanie śniadania, ze względu na wahania poziomu glukozy.
– W diecie cukrzycowej oprócz dietetycznego jedzenia można stosować przekąski, jak małą ilość niesłodkich owoców, surowe warzywa, orzechy, migdały, nasiona, gorzką czekoladę co najmniej 80%. a najlepiej 99%. I wszystkie przekąski mają być nieduże. Codzienne spożywanie warzyw i niesłodkich owoców jest niezbędne ze względu na obecność w nich błonnik, który wspomaga metabolizm i pomaga kontrolować poziom cukru w organizmie. I każdego dni powinno się go spożywać przynajmniej od 50 do 100 gram.
– W posiłkach dobrze też, gdy znajdzie się trochę białka, bo pozwala ono na wyrównanie poziomu glukozy we krwi. A więc wskazana jest dieta opata na konsumpcji ryb i drobiu.
– Cukrzyk może również w niewielkich ilościach jeść masło orzechowe i spożywać jogurt grecki naturalny.
– W każdym przypadku cukrzyk powinien unikać rafinowanych węglowodanów, które są obecne na przykład w słodkich napojach, w słodyczach, w sokach oraz w białej mące.
– Przede wszystkim w diecie cukrzycowej nie może być obecny biały cukier, słodycze, ciasta, słodkie napoje, białe pieczywo i ziemniaki.
Czym jest i co wyznacza indeks glikemiczny?
Indeks glikemiczny jest wskaźnikiem, dzięki któremu następuje klasyfikacja produktów żywnościowych pod względem ich wpływu na stężenie glukozy we krwi mierzony 2 do 3 godzin po posiłku. Indeks glikemiczny nie uwzględnia ilości zawartych węglowodanów w glukozie, lecz jest wyznacznikiem, który oznacza szybkość zmiany węglowodanów w glukozę. Im następuje wyższa wprowadzona wartość, tym następuje większy wzrost poziomu cukru we krwi, który ma wpływ na poziom insuliny. Indeks glikemiczny dotyczy wyłącznie węglowodanów, ponieważ białka i tłuszcze nie wpływają znacznie na wzrost stężenia glukozy i nie powodują wysokiego jej wzrostu.
Indeks glikemiczny stosowany jest do planowania diety cukrzycowej a także diety odchudzającej. Wszystkie produkty spożywcze w zależności od indeksu dzieli się na te o niskim indeksie glikemicznym, o średnim indeksie glikemicznym i o wysokim indeksie glikemicznym. Dla osób z cukrzycą, jak i dla osób na diecie odchudzającej najbardziej wskazane są produkty o niskim indeksie glikemicznym. U diabetyków dieta taka nie podniesie poziomu cukru we krwi a u osób na diecie odchudzającej nie przyczyni się do wzrostu masy ciała, bo produkty takie zawierają niewiele kalorii.