Domowy marcepan – dlaczego warto zrobić go samemu? Po pierwsze: smakiem bije na głowę ten, który możemy zakupić w sklepie. Po drugie: ma sprawdzony skład bez sztucznych dodatków i konserwantów. Po trzecie: jest znacznie tańszy. I robi się go tak szybko – to tylko kilka chwil pracy.
W taki oto sposób należy przygotować domowy marcepan (4 kroki):
1). Przygotowanie migdałów – do przygotowania około 600 g marcepana będziemy potrzebować około 350 g migdałów bez skórki. Zblanszowane migdały możemy od razu kupić w sklepie. A jeśli mamy takie ze skórką, włóżmy je na 10-15 minut czasu do gorącego mleka (dzięki temu migdały zachowają białą barwę). Po tym czasie wyjmijmy je, schłodźmy i zdejmijmy brązowe skórki – będą już bardzo łatwo odchodziły od migdałów. Potem migdały zmielmy na proszek przypominający mąkę. Im lepiej będą zmielone migdały, tym gładszy i łatwiejszy do formowania wyjdzie marcepan.
2). Miksowanie masy – zmielone przełóżmy do malaksera. Dodajmy do nich około 350 g cukru pudru i miksujmy do momentu, aż składniki zaczną zbijać się w małe grudki. Wtedy cienkim strumieniem wlejmy 2 łyżki wody. Możemy ją zastąpić miodem albo syropem z agawy, zwłaszcza jeśli marcepan ma być przechowywany dłużej niż 10 dni w lodówce. Zamiast wody świetnie sprawdzi się też białko lekko ubite widelcem.
3). Dodawanie aromatu – do składników w malakserze dodajmy jeszcze 2-3 łyżki likieru migdałowego (na przykład amaretto), albo jeśli wolimy rdzeń zeskrobany z wanilii lub wodę różaną. Całość miksujmy dalej do momentu, aż masa zrobi się elastyczna jak plastelina i można będzie łatwo lepić z niej kulki. Następnie przełóżmy marcepan na stolnicę i krótko zagniećmy rękoma (około 35 sekund czasu). Pamiętajmy o tym, że zbyt długie wyrabianie spowoduje wytrącenie się oleju z migdałów.
4). Właściwe przechowywanie – masę marcepanową, której nie zużyjemy od razu, przełóżmy do foliowego woreczka (najlepiej ze strunowym zamknięciem). Usuńmy całe powietrze, szczelnie zamknijmy i przechowujmy w lodówce 3-4 tygodnie czasu.